گران‌ترین اســـــتفراغ جهان را بشناسید • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

گران‌ترین اســـــتفراغ جهان را بشناسید

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : پنج شنبه ۶ مهر ۱۳۹۶


«عنبر» یکی از پر کاربردترین کلمات در شعر و ادبیات فارسی اســـــت که معمولا به عنوان سمبل بوی خوش در آثار شاعران کلاسیک به کار رفته اســـــت. اما آیا شما می‌دانید که عنبر چیست؟ از کجا آمده و چه نقش حیاتیی در صنعت عطرسازی دارد؟

فارویت نیوز: حتما بارها نام «نهنگ عنبر» یا شاه‌نهنگ به گوشتان خورده اســـــت که در واقع بزرگ‌ترین نهنگ دندان‌دار اســـــت. نهنگ‌های عنبر در پایان اقیانوس‌ها خانومدگی می‌کنند. غالباً رنگ آنها سیاه مایل به قهوه‌ای یا خاکستری تیره اســـــت که سر بزرگ نهنگ‌های عنبر تقریباً یک‌سوم طول بدن را تشکیل می‌دهد. اما منطقهت این شاه‌نهنگ به خاطر ماده عجیب و منحصر به فردی اســـــت که تولید می‌کند؛ یعنی «عنبر»

«عنبر» با نام تجاری Amber ماده‌ای اســـــت که توسط دستگاه گوارش «نهنگ عنبر» تولید می‌شود تا بدن او را در زمان ورود اجسام تیز و دشوار به دهان محافظت کند. این ماده به صورت اســـــتفراغ از دهان نهنگ و یا از مخرج او خارج می‌شود که پس از خروج ماده‌ای نرم، قهوه‌ای رنگ با بوی انجام گرفتید مدفوع محسوب می‌شود اما این ماده به مرور زمان و طی سال‌ها در آب دریا تغییر رنگ می‌دهد و تبدیل به جسمی دشوار و خاکستری‌رنگ با رایحه‌ای عجیب و در عین حال شیرین می‌شود.

قطعات عنبر دفع انجام گرفته معمولا روی آب دریا شناور هستند یا اینکه در سواحل به دست می‌آیند. عنبر معمولا در اقیانوس اطلس، سواحل آفریقای جنوبی، برزیل، ماداگاسکار، هند، اســـــترالیا و نیوزیلند یافت می‌شود. از طرفی افرادی در دنیا هستند که شغلشان پیدا انجامن عنبر اســـــت و با سگ‌های تعلیم دیده زمان زیادی را صرف پیدا انجامن ماده‌ای می‌کنند که نامش را گذاشته‌اند: طلای شناور!

معمولا افرادی که موفق به کشف عنبر می‌شوند، به ثروت زیادی دست پیدا می‌کنند. برای همین خیلی‌ها هم هستند که به شوق پیدا انجامن عنبر دل به دریا می‌خانومند اما تنها چیزی که عایدشان می‌شود یک قلوه سنگ اســـــت که شباهت زیادی به قطعات عنبر دارد.

علاوه بر این در سر نهنگ عنبر، ماده روغنی اسپرماســـــتی و روغن اسپرم وجود دارد که برای ساختن شمع مورد اســـــتفاده قرار می‌گیرد که به‌عنوان گریس یا روغن هم به کار می‌رود. نهنگ عنبر با داشتن این ویژگی‌های جذاب در سده‌های ۱۹ و ۲۰ تا حد انقراض شکار انجام گرفت. بنابرین به سرعت، قانونی درباره شکار این حیوان تصویب انجام گرفت تا نسلش مورد تهدید قرار نگیرد.

«عنبر» سال‌ها به عنوان دارویی برای سر درد، سرماخوردگی و صرع به کار می‌رفته اســـــت و مصریان باســـــتان نیز برای بخور دادن از این ماده اســـــتفاده می‌انجامند. اما از آنجا که این ماده شباهت زیادی به مشک آهوی ختن داشت، مورد اســـــتقبال فعالان صنعت عطرسازی قرار گرفت. عنبر علاوه بر رایحه شیرین این قابلیت را دارد که بوی عطر را ماندگار کند. بنابرین عنبر با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردش خیلی زود به حراجی‌های حیاتی راه پیدا انجام و میان شرکت‌های معتبر به مزایده گذاشته انجام گرفت، طوری که هر یک کیلو عنبر، چیزی حدود ۳۰۰ میلیون تومان خرید و فروش می‌انجام گرفت.

شرکت ایتالیایی«دولچه و گابانا» که به تولید کالاهای گران‌قیمت و تجملی مشهور اســـــت، خیلی زود به سراغ عنبر رفت و این ماده گران‌بها را در تولید عطرهایش به کار برد. عنبر مورد اســـــتقبال شرکت آمریکایی «تام‌فورد» نیز قرار گرفت و برای تولید رایحه‌های منحصر به فردش از این ماده اســـــتفاده انجام. «شانل» نیز از این قافله عقب نماند و از جادوی عنبر برای تولید رایحه‌های جدیدش اســـــتفاده انجام.

به غیر از این شرکت‌های مشهور که عطرهایش چیزی حدود دو میلیون تومان قیمت دارند، شرکت‌های دیگری هم هستند که عطرهای گران‌قیمت خود را بر پایه عنبر می‌ساخانومد. شرکت فرانسوی «کریستین دیور» که یکی از حیاتی‌ترین‌ خانه‌های مد در دنیا محسوب می‌شود، عطرهای گران‌قیمت خود را بر پایه عنبر می‌سازد. عطر «میس دیور» یکی از عطرهای مطرح این شرکت اســـــت که به خاطر بوی گرم و شیرینش مشهور اســـــت. شرکت عطرسازی «آگونیست» نام یکی از عطرهایش را «عنبر سیاه» گذاشته اســـــت که با عطر گلهای رز ترکیب انجام گرفته اســـــت. «عنبر سلطان» یکی دیگر از عطرهای مشهور اســـــت که بر مبنای این ماده خوشبو ساخته انجام گرفته اســـــت.۱۱۰

منبع: ایسنا