پرواز نخستین حشره رباتیک توسط محققان دانشگاه واشنگتن/ تصویر • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

به نقل رویدادآنلاین، رُبوفلای/ RoboFly در سایز یک حشره در نمایشگاه بین‌المللی رباتیک در بریسبان به معرض نمایش درآمده اســـــت.

«سایر فولر» و همکاران برای نمایش حشره رباتیک خود با سه چالش روبرو بودند: نخست ساخت روتور و پروانه در مقیاس کوچک بود. دوم ساخت موتور کوچک تا جایی که با قدرت بتواند پرواز کند. سوم بهترین باتری سنگین‌ترین اســـــت اما آن‌ها باید یک باتری کوچک و درعین‌حال قدرتمند می‌ساختند تا توانایی پرواز را داشته باانجام گرفت.

دکتر فولر در سال ۲۰۱۳ بخشی از یک تیم علمی در هاروارد بود که توانستند حشره رباتیک ۸۰ میلی‌گرمی بساخانومد(نمونه نخستیه حشره در ۵ سال پیش). سپس با توسعه پروژه، نمونه بعدی در یک ثانیه ۱۲۰ بار بال‌های خود را بر هم زد تا بتواند پرواز یک حشره واقعی را شبیه‌سازی کند. آن‌ها از سرامیک فیزوالکتریک برای جریان الکتریسیته بهره بردند و حالا حشره با پرتو لیزری انرژی می‌گیرد. ارسال سیگنال به‌صورت بی‌سیم تتکمیل یافت و دکتر مولر با همکاران جدید خود در دانشگاه واشنگتن بر سایر مشکلات پروژه فائق آمده و سلول خورشیدی ۸ میلی‌متری را روی حشره رباتیک سوار انجامند و نام آن را ربوفلای گذاشتند.

۱۱۰