پرهیز روحانی از افزایش تنش با اصولگرایان/ آیا خانومان را فقط برای صندوق‌های رای می‌خواهید؟ • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

به نقل ایلنا «سی ان ان» در گزارشی تحت عنوان «هیچ خانومی در کابینه پیشنهادی روحانی نیست» نوشت: عدم حضور خانومان در کابینه روحانی در حالی اســـــت که او با وعده‌های ابداًح‌طلبانه پیروز انتخابات انجام گرفته اســـــت. 

در گزارش «سی ان ان» گفته انجام گرفته: اگرچه انتصاب یک وزیر خانوم جزو وعده‌های روحانی در انتخابات بود اما فقدان حضور خانومان قابل پیش بینی بود. در نخستین دوره روحانی او تعداد معاون خانوم را که پست پایین‌تری نسبت به وزارت اســـــت منصوب انجام اما هنوز موفق نانجام گرفته یکی از اعضای کابینه‌اش را از میان خانومان انتخاب کند. 

این گزارش گفت: این در حالی اســـــت محمود احمدی‌نژاد، مرضیه وحید دستجردی را به عنوان وزیر بهداشت خود انتخاب انجام. 

محمدعلی شبانی سردبیر المانیتور  در یادداشتی نوشت: این امید وجود داشت که روحانی تابوی شکسته انجام گرفته توسط احمدی‌نژاد را بار دیگر بازسازی نکند. روحانی رییس جمهوری عملگراســـــت که مشتاق پل زدن میان ابداًح‌طلبان و اصولگرایان بوده اســـــت. من فکر می‌کنم روحانی سعی دارد پیامی را به مخالفانش مخابره کند و آن اینکه این‌‌ همان ارزش‌هایی اســـــت که ما در آن مشترکیم.

«آژانس رویدادی فرانسه» نیز در گزارشی با اشاره به انتقادات موجود از کابینه روحانی به دلیل فقدان حضور خانومان و جوانان نوشت: حسن روحانی روز گذشته اسامی وزرای پیشنهادی‌ خود را به مجلس داد و بلافاصله مورد انتقاد ابداًح‌طلبان برای فقدان حضور خانومان و جوانان قرار گرفت. 

این پایگاه رویدادی به صحبت‌های شهیندخت مولاوردی معاون امور خانومان رییس جمهور هم اشاره انجامه و نوشت: عدم وجود خانوم در کابینه دولت دوازدهم نشان می‌دهد که هیچ پیشرفتی نداشته‌ایم. 

فرخانومد مهدی کروبی نیز در توییتر خود در این رابطه نوشت: پیام آقام در دو انتخابات اخیر روشن بود واین پیام باید در کابینه بازتاب می‌داشت. چه طور می‌شود از برابری حرف زد در حالی که خانومان و اقلیت‌ها نادیده گرفته می‌شوند.

«رویدادگزاری فرانسه» توییت اسحاق جهانگیری در این باره را نیز بازتاب داد که گفته بود «باید به حق خانومان و اقلیت‌ها و جوانان توجه انجام اما باید محدودیت‌های دولت را هم در نظر گرفت. »

از طرفی در گزارش رویدادگزاری فرانسه به میانگین سنی کابینه نیز اشاره انجام گرفته اســـــت. بر اساس این گزارش یکی از اتفاقات عجیب این کابینه حضور یک وزیر ۳۵ ساله اســـــت. اما حتی با وجود این انتخاب باز هم میانگین سنی کابینه ۵۸ سال اســـــت. 

این آژانس رویدادی به فقدان حضور اهل تسنن نیز اشاره انجامه و نوشت: به گفته تحلیل‌گران، روحانی قصد دارد به فشار‌هایش برای افزایش سرمایه‌گذاری خارجی و بهبود مدیریت اقتصادی ادامه دهد اما فقدان حضور خانومان و اقلیت‌های دینی در کابینه انتقاد ابداًح‌طلبان را در پی داشته اســـــت. 

در این گزارش گفته انجام گرفته جالب اســـــت که تنها وزیر خانوم بعد از انقلاب در دولت یک رییس‌جمهور اصولگرا یعنی محمود احمدی‌نژاد حضور داشته اســـــت. این در حالی اســـــت که ابداًح‌طلبان و خانومان به واسطه شعارهای آزادی و برابری خواهانه روحانی از او حمایت انجامه‌اند. 

«اسوشیتدپرس» نیز عدم حضور خانومان در کابینه روحانی را مورد توجه قرار داد و در گزارشی تحت عنوان «بعد از وعده‌های جنسیتی روحانی در انتخابات؛ کابینه آقاانه او مورد انتقاد قرار گرفت»، نوشت: حسن روحانی کابینه آقاانه‌اش را به مجلس معرفی انجام و این مساله انتقاد حامیان حقوق خانومان را در پی داشته و تردید‌ها را درباره احتمال عقب‌نشینی او از وعده‌های انتخاباتی‌اش برای جلوگیری از افزایش تنش با اصولگرایان افزایش داده اســـــت. 

بر اساس گزارش این رویدادگزاری، روحانی ۱۷ آقا را برای کابینه جدید خود انتخاب انجامه اســـــت. به گفته طیبه سیاووشی نماینده مجلس هم اکنون هم زیادی از اعضای مجلس انتقادشان را به رییس جمهور اعلام انجامه‌اند. این سوال بزرگی اســـــت« دلیل بعد از همه این تلاش‌ها و کار دشوار ما هیچ خانومی را نباید در کابینه داشته باشیم؟»

«اسوشیتدپرس» نوشت: روحانی احتمالا سعی داشته از ایجاد تنش با اصولگرایان که با اهداف او در بازسازی اقتصادی هم مخالفند، جلوگیری کند. اصولگرایان بعد از انتخاب ترامپ در آمریکا قدرت افزایشی در ایران گرفته‌اند و خواســـــتار عقب‌نشینی از توافق هسته‌ای‌ هستند. 

تحت این فشار‌ها دستیابی به دنبال رانجام گرفت اقتصادی برای آقام عادی در حالی که تهدیدات آمریکا نیز روز به روز افزایش می‌شود، روحانی را از پیگیری مطالبات فرهنگی و سیاسی آقام باز داشته اســـــت. 

ادنان طباطبایی کار‌شناس ایران در این باره گفته: تنها دلیل قابل قبول برای این انتخاب‌ها این اســـــت که روحانی سعی انجامه از جنجال و تنش با اصولگرایان خودداری کند تا بتواند کارش را انجام دهد. افرادی که در کابینه انتخاب انجام گرفته‌اند افراد شناخته‌انجام گرفته‌ای نیستند. شخصیت‌های برجسته در بین این افراد به ندرت دیده می‌شود. 

بر اساس این گزارش خانومان پیشرفت‌های کمی در دوره نخست روحانی داشته‌اند. وزیر نفت نخستین معاون خانوم را برای بخش پتروشیمی انتخاب انجام و تعدادی پیش نیز یک خانوم مدیر عامل شرکت هواپیمایی ایران‌ایر انجام گرفت. اما رییس‌جمهور کنونی موفق نانجام گرفته مانند محمود احمدی‌نژاد یک خانوم را به عنوان وزیر کابینه خود انتخاب کند. 

«الی گرانمایه» کار‌شناس مسائل ایران در شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در این باره به اسوشیتدپرس گفت: انتخاب خانومان در کابینه اقدام جنجالی‌ای برای روحانی بوده اســـــت. شاید انتظارات در این باره زیاد از حد بالا بوده اســـــت. 

طیبه سیاووشی نیز گفت که او انتظار دارد روحانی سه خانوم را به عنوان معاون خود انتخاب کند اما چنین اقدامی هیچ پیشرفتی در برابری جنسیتی ایجاد نخواهد انجام و در این پروسه سیاسی نیز اختلال ایجاد می‌کند. ما واقعا دلیل رییس جمهور را نمی‌دانیم. آیا خانومان را فقط برای صندوق‌های رای می‌خواهید؟ این نا‌امید کننده اســـــت.۱۱۰