ناگفته‌ها از بازداشت افسر هشداراتی هند در پاکستان/ سکوت جهانی در مساله کشمیر تعجب‌آور اســـــت • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

فارویت نیوز: تغییرات پاکستان طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته از جمله حیاتیترین تغییرات در عرصه بین‌الملل بوده اســـــت. مقام‌های اسلام‌آباد معتقد هستند برخی از کشورها مانند هند امنیت کشورشان را نشانه رفته اســـــت. به گونه‌ای که در پرونده کشمیر طرف پاکستانی رسماً هند را مقصر می‌داند که در امتداد آن بحث کوچ اجباری هندوها به کشمیر هم مطرح انجام گرفته اســـــت.

اما کمی آن طرف‌تر افغانستان اعتقاد دارد که طالبان رسماً از سوی پاکستان تغذیه می‌شود و اسلام‌آباد این نظریه را آقاود می‌داند. دلیلکه بزرگ‌نمایی در این پرونده را حاصل پروپاگاندا و تبلیغات رسانه‌ای دشمنان خود قلمداد می‌کنند.

موضوع دیگر که در عرصه داخلی پاکستان این‌روزها بر سر زبان‌ها افتاده و رسانه‌های خارجی هم مرتباً به آن می‌پرداخانومد برکناری «نواز شریف» نخست‌وزیر این کشور اســـــت که ابعاد مختلفی در آن نهفته اســـــت. از این رو برای واکاوی و درک بهتر وقایع در ابعاد بین‌المللی و روابط دوجانبه پایتخت – پاکستان به گفت‌وگو با «رضا ربانی» مدیر مجلس سنای پاکستان پرداختیم که مشروح آن به شرح ذیل از نظر خواهد گذشت.

ایلنا: در روزهای اخیر شاهد کناره‌گیری نواز شریف از نخست‌وزیری پاکستان بودیم؛ دلیل اصلی برکناری ایشان چه بود؟ آیا مسائلی به غیر از فساد مالی مطرح اســـــت؟

ربانی: برکناری «نواز شریف» تصمیم دیوان عالی پاکستان بود و ما هم تابع رای دیوان عالی خواهیم بود، دلیلکه نباید کاهش یا افزایش از قانون صحبت یا گمانه‌خانومی کنیم. دلیلکه پیش از این چنین حکمی برای نخست‌وزیر اسبق پاکستان یعنی «سیدیوسف‌رضا گیلانی» صادر انجام گرفت و همه به همان حکمی که دیوان عالی پاکستان صادر انجام، پایبند بودیم. اما نکته مشترک در خصوص هر دو پرونده و احکام صادر انجام گرفته این اســـــت که ساختار جمهوری و دموکراسی در پاکستان پس از صدور این حکم پابرجا باقی خواهد ماند. به صورتی که پس از رفتن گیلانی، «پرویز اشرف» به صورت موقت زمام امور رادر دست گرفت و همچنین با رفتن نواز شریف، «شاهد خاقان عباسی» به صورت موقت سکان‌دار امور پاکستان انجام گرفت اما باز هم جمهوریت و دموکراسی روند خود را ادامه می‌دهد و این یک نکته مثبت اســـــت.

9

ایلنا: در پی عملیات‌های مسلحانه‌ای که در افغانستان از سوی طالبان رخ داده اســـــت، زیادی از مقام‌های این کشور، پاکستان و سرویس هشداراتی این کشور را مقصر می‌دانند و اسلام‌آباد را دلیل نا‌آرامی‌ها می‌دانند. این اظهارات را چگونه ارزیابی می کنید؟  

ربانی: وارد انجامن اتهام کار خیلی آسانی اســـــت و وقتی شرایط از کنترل خارج می‌شود، افراد شروع می‌کنند به بلند انجامن انگشت اتهام به سوی دیگران، ولی اگر به واقعیت‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم که پاکستان هم دچار تبعات این گرفتاری بزرگ در ناحیه اســـــت. گرفتاری که گیمگران اصلی آن گروه‌های غیردولتی هستند که علاوه بر افغانستان خاک پاکستان را نیز دنبال قرار می‌دهند و پایانی این عملیات‌ها از درون خاک افغانستان طرح‌ریزی و انجام می‌شود. از این جهت نباید اسیر اینگونه ادعاهای کذب و وارد انجامن اتهامات به یکدیگر انجام گرفت، دلیلکه به نفع هیچ یک از دو کشور نیست و من قصد ندارم وارد این گیم بشوم.

پاکستان و افغانستان باید با نشستن بر سر میز مذاکره به حل‌و‌فصل اختلافات بپرداخانومد. پاکستان در همین راســـــتا پیش قدم انجام گرفت و حتی یک گروه پارلمانی بلند مرتبه متشکل از نمایندگان پایانی احزاب سیاسی به ریاســـــت مدیر پارلمان پاکستان به افغانستان سفر انجامند که پیشرفت‌های قابل توجهی حاصل انجام گرفت. همچنین فرمانده ارتش پاکستان و مدیر کل سازمان هشدارات پاکستان نیز ارتباط‌های تلفنی با مقام‌های افغان برقرار انجامند. لذا به نظرم مذاکره بهترین راه حل این مشکلات اســـــت.

4

باید پذیرفت که پاکستان بزرگ‌ترین قربانی تروریسم بوده اســـــت که زیاد از ۸۰ هزار نظامی و غیرنظامی پاکستانی اعم از کودک و خانوم، پیر و جوان قربانی تروریسم انجام گرفتند. از این رو پاکستان هیچ‌گاه دست به اقدامی نمی‌خانومد که در این امر انجام گرفتت و گسترش به وجود آید. لذا مجدداً تکرار می‌کنم برای دو طرف بهتر اســـــت که این مسائل با مذاکرات حل شود.

ایلنا: در اظهارات خود به « گروه‌های غیردولتی» اشاره انجامید. منظور کدام دسته از گروه‌های تروریستی و جریان‌ها هستند؟

ربانی: کنشگران اصلی مبحث فعلی تروریسم در این ناحیه گیمگران غیردولتی و گروه‌های افراطی هستند. در ابتدا سیاســـــت‌های کشورهایی همچون آمریکا باعث انجام گرفت این تروریست‌ها فعالیت خود را گسترش دهند. سیاســـــت‌های غلط غربی‌ها، عوامل و مهره‌های محلی باعث گسترش این معضل انجام گرفت.

به صورت حتم در رابطه با وقایع تروریستی در پاکستان قطعا هند و سازمان جاسوسی این کشور (RAW) نقش پررنگی دارند. برای نمونه پس از دستگیری یکی از افسران هشداراتی و نظامی هند وی اعتراف انجام که در پس پرده حضور وی در پاکستان، یک سیستم پیچیده حضور دارد و تاکنون اقدام‌های مخرب و تروریستی زیادی علیه پاکستان شده که مشخصاً این اقدامات در بلوچستان اتفاق افتاده بود.

ایلنا: چه تمهیداتی از سوی پاکستان برای مبارزه با تروریسم در سطوح داخلی و بین‌المللی شده اســـــت؟

ربانی: دولت پاکستان برای مقابله با معضل این گروه‌های افراطی یک کنفرانس با حضور پایانی نمایندگان و سران احزاب سیاسی و مذهبی برگزار انجام که در نتیجه این کنفرانس یک راهبرد ملی تدوین انجام گرفت. پایانی گروه‌های افراطی در پاکستان ممنوع الفعالیت هستند و برخی از رهبران آنها دستگیر انجام گرفته‌اند. در ایالت سند و پنجاب نیز یک عملیات دنبالمند برای دستگیری سایر رهبران و عناصر این گروه‌ها همچنان در حال انجام اســـــت.

3

باید توجه داشت که این تصور که مبارزه با تروریسم مانند دلیلغ جادویی اســـــت که با تکان دادن آن تروریسم نابود شود، تکمیلاً غلط و اساساً غیرممکن اســـــت. این یک جنگ طولانی اســـــت که پایانی دولت‌های مختلف باید برای مقابله با‌ آن؛ با در نظر داشتن یک راهبرد مشخص به مقابله با این پدیده بپرداخانومد. در خصوص پاکستان نیز باید گفت که تاکنون اقدام‌های مثبتی در این زمینه انجام انجام گرفته اســـــت.

ایلنا: در ماه‌های اخیر، اخباری مبنی بر تشکیل ناتوی عربی توسط عربستان سعودی بودیم که قرار بود فرماندهی آن را «ژنرال راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش پاکستان به عهده بگیرد. حتی هفته‌های گذشته اخباری مبنی بر ورود ایشان به همراه هیئتی از عربستان سعودی به خاک پاکستان بودیم. حضور ایشان به عنوان فرمانده ناتوی عربی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ربانی: حضور ژنرال شریف در ائتلاف عربستان یک اشتباه مشخص بود و در خصوص گروه عربستانی که همراه راحیل شریف وارد پاکستان انجام گرفتند هیچ هشداری در رسانه‌ها منتشر نانجام گرفته اســـــت. همین امر این احتمال را افزایش می‌دهد که افراد این گروه در واقع از کارکنان امور شخصی ژنرال شریف بوده باشند.

ایلنا: یکی از پرونده‌هایی که همچنان در حال پیگیری اســـــت و قربانی‌های زیادی در آن بر جای مانده اســـــت، مساله کشمیر اســـــت که اتفاقاً پاکستان در آن دخیل اســـــت. دولت پاکستان چه اقداماتی را در خصوص این موضوع صورت داده اســـــت؟

ربانی: تا جایی که به پاکستان مربوط می‌شود، اقدام‌های مقتضی انجام انجام گرفته اســـــت. به گونه‌ای که دولت در حال کمک‌رسانی دیپلماتیک و همدردی با جنبش آقام کشمیر اســـــت. پیش از این هم آقام کشمیر دست به قیام علیه هند زده بودند و در ماه‌های اخیر نیز موج جدیدی از انتفاضه کشمیری‌ها علیه هند آغاز انجام گرفته و در پایانی مراحل پاکستان در کنار آقام کشمیر قرار داشته اســـــت.

6

هند به صورت سیستماتیک دست به نسل کشی در کشمیر زده اســـــت. به عبارت دیگر این کشور هم از حیث فیزیکی دست به کشتار آقاان، خانومان و کودکان کشمیری می‌خانومد هم اینکه سیاســـــت‌های خود را بر اساس مهاجرت اجباری و کوچاندن هندوها به کشمیر تنظیم انجامه اســـــت تا تعادل و آمایش جمعیتی این ناحیه را بر هم بخانومد.

هند می‌داند که اوضاع کشمیر را نمی‌تواند به صورت فعلی اداره کند و زمانی خواهد رسید که باید راه‌های دیگر را مدنظر قرار داد. هند با کوچاندن هندوها به کشمیر برای تغییر آمایش جمعیتی این ناحیه در فکر آن روزها اســـــت که اگر زمانی کار به انتخابات یا همه‌پرسی رسید، تدابیر از پیش تعیین انجام گرفته‌ای برای آن داشته باانجام گرفت.

ایلنا: واکنش جامعه جهانی در خصوص پرونده کشمیر را چگونه می‌بینید؟

ربانی: متاسفانه اقدام‌های آنها تکمیلاً منفی و لبریز از بی‌تفاوتی اســـــت. غربی‌ها که خود را صاحب اصلی و بنیانگذار حقوق بشر و دفاع از آن می‌داند، چشمان خود را روی کشتار آقام کشمیر، تجاوز به خانومان کشمیری و اســـــتفاده از گلوله‌های ساچمه‌ای علیه جوانان که منجر به نابینایی آنها می‌شود بسته اســـــت.

از این جهت با نگاهی دقیق می‌توانیم بفهمیم که شباهت‌های زیادی میان انتفاضه آقام فلسطین و آقام کشمیر وجود دارد و در طرف مقابل هم شباهت‌های فراوان میان اسرائیل و هند به چشم می‌خورد. این شباهت‌ها در هر دو جبهه، چه در جبهه عدالت‌خواهی و مبارزه برای رسیدن به حق و چه در جبهه اشغالگری و ظلم علیه آقام مظلوم، رسماً به چشم می‌خورد.

تاریخ یک روند مشخص دارد؛ هر گروهی از آقام که در تاریخ برای آزادی خود دست به مقاومت و مبارزه علیه حکومت‌های سرکوبگر زده‌اند در نتیجه به پیروزی رسیده‌اند و این روند تاریخی در رابطه با کشمیر و آقام کشمیر ثابت اســـــت. پاکستان به تلاش‌ها و حمایت‌های دیپلماتیک خود از مقاومت آقام کشمیر ادامه خواهد دارد.

ایلنا: با توجه به وضعیت موجود در کشمیر و بالا رفتن رفتارهای افراطی و اســـــتمرار کشتار آقام این ناحیه، به نظر شما احتمال به وجود آمدن و خیزش هسته‌های افراط‌گرایی و جهادی رادیکال وجود دارد؟

ربانی: پتانسیل وجود افراط‌گرایی در کشمیر به اســـــتقلال یا عدم اســـــتقلال آن وابسته اســـــت. آقام کشمیر باید تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند یک کشورک مستقل باشند یا به پاکستان ملحق شوند. صحبت‌ها و اظهارنظرهایی که در خصوص شکل‌گیری هسته‌های جهادی و افراطی در کشمیر صورت می‌گیرد، در واقع توطئه و پروپاگاندای هند اســـــت که از حالا آغاز انجام گرفته و نباید اجازه عملیاتی انجام گرفتن به آنها داده شود.

2

اگر در گذر تاریخ، اخلاق و روند اجتماعی کشمیر را بررسی کنیم، می‌بینیم که آقام این ناحیه آقامی هستند که زیاد صلح‌جو بوده و هیچ‌گاه دست به تفنگ نبرده بودند. پس از انجام گرفتت گرفتن عملیات‌های نظامی هند علیه آقام کشمیر، آنها دست به اعتراض‌های مسالمت‌آمیز در کنار برخی مقاومت‌های مسلحانه زدند؛ اما هیچ‌گاه هندی‌ها از خود نپرسیدند که دلیل این اقدام‌ها شیب تند به خود گرفت.

منبع: ایلنا

۱۱۰