قدرتمندترین موتور موشک آمریکا با موفقیت تست انجام گرفت • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

به نقل فارویت نیوز و به گرازش از دیلی‌میل، “جف بزوس” میلیاردر آمریکایی یک گام دیگر به رؤیای خود یعنی اکتشافات فضایی با موشک اختصاصی نزدیک انجام گرفته اســـــت.

این موتور به مدت ۳۰ ثانیه با نصف حداکثر توان خود با موفقیت مورد تست قرار گرفت.

این موتور پرقدرت‌ترین موتور موشک در ۲۰ سال اخیر در آمریکا محسوب می‌شود و احتمالا تا سال‌های ابتدایی دهه ۲۰۲۰ از آن برای فرستادن فضانوردان به فضا و ماه اســـــتفاده خواهد انجام گرفت.

این تست در غرب ایالت تگزاس و در مقر شرکت “بلواوریجین”(Blue Origin) انجام انجام گرفته اســـــت.

از این موتور که نیروی پیشران آن در حدود ۲۵۰ تن اســـــت، برای اســـــتفاده در موشک “نیوگلن” (New Glenn) اســـــتفاده خواهد انجام گرفت. این در حالی اســـــت که موتور موشک “مریلین”(Merlin) متعلق به “اسپیس‌ایکس”(SpaceX) حدود ۸۶ تن و موتور جدیدتر آنها موسوم به “رپتور”(Raptor) حدود ۱۷۲ تن پیشران دارند.

موشک‌های نیوگلن حدود ۸۲ متر ارتفاع دارند و می‌توانند ۴۵ تن بار را به مدار پایینی زمین و ۱۲ تن بار را به مدار بالایی زمین ببرند.

این موشک از گاز طبیعی مایع به عنوان سوخت اســـــتفاده می‌کند و با توجه به قابل گیمابی بودن می‌تواند در زمین فرود آمده و برای پرتاب‌های فردا مورد اســـــتفاده قرار بگیرد.

رقابت بین شرکت‌های خصوصی فعال در عرصه فضا در آمریکا زیاد پرحرارت دنبال می‌شود و شرکت‌های اسپیس‌ایکس، بلواوریجین و “ویرجین گلکتیک” (Virgin Galactic) رقابت تنگاتنگی در رسیدن به ماه و فرستادن توریست‌های فضایی به فضا دارند.

منبع: ایسنا