سِمِل‌وایز؛ قدیمی‌ترین دانشگاه علوم پزشکی مجارستان • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

به نقل فارویت نیوز از ایسنا، بوداپست، پایتخت مجارستان، ترکیبی هیجان انگیز از معماری نوو(‌Nouveau) یا متجدد، حمام ترکی، مغازه‌ها و رستوران‌های مدرن در قلب آن قرار دارند و رود زیبای دانوب از میان خیابان‌های منطقه می‌گذرد.

قدیمی‌ترین دانشگاه علوم پزشکی مجارستان، دانشگاه سمل‌وایز (Semmelweis) اســـــت که سمل‌ویس نیز نوشته می‌شود و دارای ۲۵۰ سال تجربه در تعلیم پزشکان و متخصصان پزشکی و حرفه‌ای در کار خود اســـــت.موسسه تعلیمی دانشگاهی مجارستان در سال ۱۷۶۹ به دست “ماریا ترزا” ملکه مجارستان تاسیس انجام گرفت. ابتدا این دانشگاه در بودا قرار داشت و سپس به پِست(بوداپست کنونی) منتقل انجام گرفت. از همین موقع بود که دوره شکوفایی و توسعه فوق‌العاده این دانشگاه آغاز انجام گرفت.

امروزه نیز دانشگاه دارای وضعیت منحصر به فردی در مجارستان اســـــت و این کشور با داشتن بخش بالایی از پرسنل تعلیم دیده پزشکی یکی از غنی‌ترین کشورها در این زمینه اســـــت.

این دانشگاه پس از جنگ جهانی دوم تبدیل به یک دانشگاه مستقل پزشکی انجام گرفت و از همان تاریخ در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، طب ورزشی، علوم بهداشت و مدیریت سلامت به فعالیت پرداخت.

نام این دانشگاه برگرفته از نام پزشک و محقق مجارستانی “ایگناز سمل‌وایز” (۱۸۱۸-۱۸۶۵) محققی که علت تب حاصل از عفونت را در اثر عدم ضد عفونی انجامن دستان پزشک که در کودکان پس از زایمان حاصل می‌انجام گرفت، یافت.

تندیس سمل‌وایز در دانشگاه پایتخت نصب انجام گرفته اســـــت.

این دانشگاه دارای زیاد از ۱۰ هزار دانشجو از هر پنج قاره و زیاد از ۱۷۰ کشور جهان اســـــت.

هر پنج دانشکده این دانشگاه به سه زبان مجاری، انگلیسی و آلمانی به دانشجویان تعلیم می‌دهند و حدود یک چهارم از ظرفیت این دانشگاه را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند.

کتابخانه مرکزی دانشگاه با حدود ۲۵۰ هزار کتاب، این کتابخانه را تبدیل به بزرگ‌ترین کتابخانه پزشکی-زیست‌شناسی کشور مجارستان انجامه اســـــت.

زیاد از ۴۰ کلینیک و بیمارستان با سمل‌وایز همکاری می‌کنند و این دانشگاه دارای حدود ۳۰۰۰ تخت فعال در پایانی بیمارستان‌های منطقه بوداپست می‌باانجام گرفت.

دانشگاه سمل‌وایز نخستین دانشگاه مجاری بود که به تعلیم پزشکی به زبان‌های دیگر پرداخت. این دانشگاه تعلیم پزشکی به زبان آلمانی را از سال ۱۹۸۳ و تعلیم پزشکی به زبان انگلیسی را از سال ۱۹۸۷ شروع انجام.

در حال حاضر در این دانشگاه سالانه زیاد از ۵۰۰ دانشجوی خارجی پذیرفته می‌شوند. با این حال جمعیت عمده دانشجویان خارجی، متشکل از دانشجویان آلمانی اســـــت. با این حال دانشجویان زیادی از کشورهایی نظیر ایران، انگلیس، اتریش، اسپانیا، ایتالیا، یونان، ترکیه، نروژ و… مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند.

مدرک پزشکی عمومی این دانشگاه در لیست مدارک معتبر سازمان بهداشت جهانی قرار دارد و دانشجویان دارای این مدرک می‌توانند بدون هیچ گونه ارزیابی یا امتحانی در کل اتحادیه اروپا مشغول به کار شوند. شایان ذکر اســـــت که نه تنها فارغ‌التحصیلان خارجی، بلکه اکثر فارغ‌التحصیلان بومی هم در دیگر کشورها مشغول به کار می‌شوند و عمده فارغ‌التحصیلان حتی خارج از اروپا کار می‌کنند.

دانشگاه سمل‌وایز در لیست “IMED / FAIMER” حضور دارد و مدرک‌ دکترای پزشکی این دانشگاه مورد تأیید هیئت بورد کالیفرنیا می‌باانجام گرفت.

در سال ۲۰۱۷ این دانشگاه در رشته پزشکی در رتبه ۲۰۰-۱۵۱ دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته اســـــت.

تعلیم پزشکی در این کشور متشکل از شش سال تحصیلی می‌باانجام گرفت؛ دو سال نخست علوم پایه پزشکی، سه سال بعد شامل تعلیم کلینیکال پزشکی و سال آخر شامل اینترنی و امتحان بورد پزشکی عمومی می‌باانجام گرفت.

لازم به ذکر اســـــت که تعلیم پزشکی در این دانشگاه نیازمند یک پیشینه قوی در دروس زیست‌شناسی و شیمی می‌باانجام گرفت. دانشجویان باید در امتحان ورودی این دانشگاه که شامل دروس زیست‌شناسی، شیمی، زبان انگلیسی و زبان انگلیسی تخصصی پزشکی اســـــت شرکت انجامه و در صورت قبولی توسط اساتید دانشگاه مصاحبه می‌شوند.

دانشگاه سمل‌وایز پنج دانشکده دارد؛ دانشکده پزشکی، دانشکده دندان‌پزشکی، دانشکده داروسازی، دانشکده علوم بهداشتی و دانشکده بهداشت اجتماعی.

دانشگاه سمل‌وایز دارای ۳۲ دپارتمان اصلی اســـــت و دارای یک مکان مشخص نیست و دانشکده‌های آن متمرکز نیستند. دپارتمان‌های این دانشگاه در منطقه بوداپست، پایتخت مجارستان پخش هستند.۱۱۰