رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام آمریکا دشوارتر انجام گرفت • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

رؤسای جمهور ایران و روسیه در گفتگویی تلفنی آخرین تغییرات بین المللی، ناحیه‌ای، اوضاع سوریه و چگونگی همکاری‌ها و روابط دوجانبه پایتخت-مسکو را مورد بررسی قرار دادند.

به نقل انتخاب؛ حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز یکشنبه در تماس تلفنی «ولادیمیر پوتین» مدیر جمهوری فدراسیون روسیه، حمله آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به بهانه اســـــتفاده از سلاح شیمیایی را اقدامی تجاوزکارانه و در راســـــتای روحیه دادن به تروریست‌های شکست خورده در این کشور عنوان انجام و گفت: اگر تجاوز و نقض آشکار قوانین بین المللی به سادگی و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از سوی عاملان آن امکان پذیر شود، باید شاهد بی‌ثباتی‌های جدیدی در نظام بین الملل و ناحیه باشیم.

مدیر جمهور با بیان اینکه “این اقدام تجاوزکارانه آمریکا نشان داد که با تروریست‌ها رابطه مستقیم دارند”، افزود: آمریکایی‌ها زمانی که احساس انجامند دست تروریست‌ها از ناحیه حیاتیی مانند غوطه شرقی کوتاه انجام گرفته، اینگونه تصویر العمل از خود نشان دادند.

دکتر روحانی افزود: حمله آمریکا و متحدانش به سوریه نشان دهنده آنست که در راه مبارزه نهایی با تروریسم در سوریه با مشکلات و مسائل جدید روبرو هستیم و باید رایخانومی و همکاری افزایشی با هم داشته باشیم.

مدیر جمهور با اشاره به اینکه آمریکا و برخی کشورهای غربی نمی‌خواهند که اوضاع سوریه به آسودهی به ثبات دائمی برسد، گفت: باید برای حل بحران سوریه بر سرعت عمل در اقدامات خود بیافزاییم و در این راســـــتا جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا همکاری‌های خود با روسیه را در چارچوب‌های دوجانبه و سه جانبه افزایش دهد.

دکتر روحانی افزود: متاسفانه با هم با تنش آفرینی‌های جدید در ناحیه رژیم صهیونیستی دست به اقدامات تجاوزکارانه جدید علیه آقام فلسطین زده و این در حالیست که نباید اجازه دهیم آتش تنشی جدید در ناحیه شعله‌ور شود.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به وقوع فاجعه انسانی در یمن بر ضرورت ارسال کمک‌‌های بشردوستانه به آنان تاکید انجام و گفت: ادامه درگیری و کشتار آقام در یمن به نفع هیچ کس نیست و ایران آماده کمک به هر روندی در راســـــتای برقراری آتش بس، امنیت، صلح و نجات آقام این کشور اســـــت.

مدیر جمهور همچنین با بیان اینکه روابط و همکاری های ایران و روسیه در بخش های مختلف به نیکوی در حال پیشرفت بوده و توسعه معقولات تحرک شایان ذکری داشته اظهار امیدواری انجام با تلاش مسئولان دوکشور روابط و همکاری های پایتخت- مسکو بویژه در زمینه اقتصادی و تجاری گسترش یابد.

دکتر روحانی ادامه داد: اراده جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط و همکاری‌های نزدیک و صمیمانه‌تر با روسیه اســـــت.

«ولادیمیر پوتین» مدیر جمهوری فدراسیون روسیه نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به اینکه ایران و روسیه در زیادی از مسائل و موضوعات ناحیه‌ای و بین المللی دیدگاه مشترکی دارند، گفت: حمله آمریکا و کشورهای غربی به سوریه با هربهانه‌ای نقض فاحش قوانین بین المللی اســـــت و این اقدام آمریکا و متحدانش چیزی جز جنایت بین‌المللی و تجاوز نبوده و بهانه کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه بی اساس و خلاف واقع اســـــت.

پوتین با بیان اینکه حمله آمریکا به سوریه در حالی انجام انجام گرفت که کارشناسان کمیسیون بین المللی منع سلاح های شیمیایی برای بررسی وارد سوریه انجام گرفته بودند، اظهار داشت: سازمان ملل متحد برای اجماع میان کشورها ایجاد انجام گرفت و نباید در راســـــتای تامین منافع سیاسی برخی قدرت ها باانجام گرفت دلیلکه اگر همه بخواهند با شیوه خود در عرصه بین الملل عمل کنند، با هرج و مرج مواجه خواهیم انجام گرفت.

وی با تاکید بر اینکه “این اقدامات متجاوزانه مانع از تلاش ما در راه مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در ناحیه و بویژه سوریه نمی‌شود”، گفت: روند رسیدن به صلح در سوریه با این اقدام آمریکا دشوارتر انجام گرفت، اما باید در هر صورت رایخانومی‌ها و روابط سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه ادامه یافته و برای توسعه صلح و ثبات و برقراری گفتگو در این کشور تلاش کنیم.

مدیر جمهور روسیه با اشاره به ضرورت اقدامات برای حل بحران انسانی در یمن و آتش بس در این کشور، خاطرنشان انجام: ایران و روسیه باید با هماهنگی افزایش در راســـــتای توسعه صلح و ثبات در ناحیه گام بردارند.

پوتین همچنین بر توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه پایتخت- مسکو بویژه در بخش اقتصادی و تجاری تاکید انجام و گفت: در شرایط کنونی اســـــتفاده از پایانی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در راســـــتای گسترش روابط و معقولات ایران و روسیه ضروری اســـــت.۱۱۰