دیدنی های شیراز در بهار • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷

دیدنی های شیراز در بهار

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

دیدنی های شیراز در بهار

دیدنی های شیراز در بهار

منطقه شیراز در ایام نوروز و فصل بهار زیاد دیدنی اســـــت . در این مطلب ما به شما جاهای دیدنی شیراز را که در بهار می توانید بازدید کنید معرفی می کنیم.

 

شیراز همچنان به عنوان یکی از زیباترین منطقههای ایران شناخته می شود که همین دلیلی انجام گرفت برای این که این بار در این مکان جاهای دیدنی شیراز در بهار را به شما معرفی کنیم تا اگر خواســـــتید برای تعطیلات بعدی به شیراز سفر کنید بدانید که به چه مکان های دیدنی سر بخانومید.

 

آرامگاه شاه دلیلغ  :

آرامگاه شاهدلیلغ در کنار میدان احمدی شیراز قرار دارد

شاهدلیلغ آرامگاهی اســـــت که در آن حضرت میر سید احمد فرخانومد امام موسی کاظم (ع) معروف به شاه دلیلغ و برادر امام رضا (ع) دفن انجام گرفته اســـــت.

در آغاز قرن ۳ هجری شاهدلیلغ به شیراز هجرت انجام و در آنجا وفات یافت.

دیدنی های شیراز در بهار

باغ ارم  :

این باغ در جبهه شمال غربی، خارج از منطقه شیراز در اســـــتان فارس و در دامنه کوه آسیاب سه‌تایی قرار داشته و در حدود ۳-۲ کیلومتر تا کوه معروف بابا کوهی، در منطقه شیراز فاصله دارد.

اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده، با گسترش منطقهنشینی در جبهه غربی، به تدریج این باغ در داخل بافت منطقهی قرار گرفته. در حال حاضر در انتهای خیابان ارم و در تقاطع بلوار شرقی ـ غربی و بلوار شمالی ـ جنوبی جام جم و آسیاب سه تایی، باغ ارم قرار گرفته اســـــت. این باغ به معقولت عمارت و باغ بزرگی که در گذشته توسط انجام گرفتاد بن عاد پادشاه عربستان جنوبی به رقابت با بهشت ساخته انجام گرفته، به باغ ارم مشهور گردیده اســـــت.

دیدنی های شیراز در بهار

تخت جمشید  :

تخت جمشید یکی از برترین دیدنی های شیراز اســـــت. آثار تاریخی و باســـــتانی تخت جمشید در نزدیکی منطقه مرودشت و در فاصله حدود ۶۰ کیلو متری شمال شرق شیراز قرار دارد

یونانیان به آن پرسپولیس می‌گفتند و در ایران قدیم نیز به آن پارسه و چهل منار گفته می‌انجام گرفته اســـــت. پارسَه یا تخت جمشید یکی از منطقههای باســـــتانی ایران اســـــت که سالیان سال پایتخت هخامنشیان بوده اســـــت. اسکندر مقدونی سردار یونانی به ایران حمله انجام و این مکان را به آتش کشید.

اما ویرانه‌های این مکان هنوز هم پابرجاســـــت. این مکان هم‌اکنون یکی از آثار جهانی ثبت انجام گرفتهٔ ایران در یونسکو اســـــت.

دیدنی های شیراز در بهار

حافظیه  :

شمس‌الدین محمد حافظ ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان الغیب از مشهورترین شعرای تاریخ ایران زمین در سال ۷۲۶ قمری در شیراز به دنیا آمد.

هشدارات تعدادانی از خانواده و اجداد خواجه حافظ در دست نیست و ظاهراً پدرش بهاء الدین نام داشته و در دوره سلطنت اتابکان فارس از اصفهان به شیراز مهاجرت انجامه اســـــت.

شمس الدین از دوران طفولیت به مکتب و مدرسه روی آورد و علوم و معلومات معمول زمان خویش را در محضر علما و فضلای زادگاهش آموخت و از این بزرگان بویژه قوام الدین عبدا… بهره‌ها گرفت.

دیدنی های شیراز در بهار

بازار وکیل شیراز  :

بازار وکیل شیراز یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران اســـــت.

این بازار به فرمان کریم خان خانومد ملقب به وکیل الرعایا در سال‌های (۱۱۷۲-۱۱۹۳هـ.ق) ساخته انجام گرفت. بازار وکیل در مرکز منطقه شیراز (شرق میدان شهیدان) قرار گرفته اســـــت و مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند. معماری این بنا برگرفته از بازار قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان اســـــت اما عرض بازار وکیل زیاد از سایر بازارهاســـــت.

همچنین ۷۴ دهانه طاق ضربی بازار با ارتفاع زیاد از ۱۱ متر ، بلندتر از طاق سایر بازارهاســـــت.

 

دیدنی های شیراز در بهار

آبشار کوهمره سرخی  :

این آبشار در ناحیه‌ای جنگلی در روستای رمقان در فاصله ۵۰ کیلومتری منطقه شیراز در محور شیراز- کازرون قرار دارد. این آبشار در بالادست شالیزارهای برنج و در غرب روستا در حاشیه جاده واقع انجام گرفته اســـــت. روستای رمقان دارای آبشارهای متعدد و یک جنگل بلوط اســـــت.

کوهمره سرخی ناحیه‌ای باســـــتانی در منطقهستان شیراز اســـــت که نام آن در دوره صفویه در متون تاریخی نیز به ثبت رسیده اســـــت. ناحیه کوهمره سرزمینی کوهستانی و جنگلی به وسعت حدود ۳۰۰۰ کیلومتر مربع اســـــت که به سه ناحیه به نام‌های کوهمره نودان، کوهمره جروق و کوهمره سرخی تقسیم می‌شود.

دیدنی های شیراز در بهار

دریاچه هفت برم  :

دریاچه هفت برم یکی از دریاچه‌های اســـــتان فارس اســـــت که در ۵۵ کیلومتری غرب شیراز و شمال شرقی ناحیه حفاظت انجام گرفته ارژن و پریشان واقع انجام گرفته اســـــت. دریاچه هفت برم از ۴ تالاب دائمی و ۳ تالاب فصلی تشکیل انجام گرفته اســـــت و مساحت آبگیرهای دائمی آن نزدیک به ۲۰ هکتار می‌باانجام گرفت. مجموعه دریاچه‌های هفت برم به دلیل دارا بودن شرایط معقول زیستگاهی و حضور عوامل اکولوژیکی مساعد نظیر پوشش گیاهی و آب شیرین، از مناطق جذب و تجمع پرندگان آبزی مهاجر اســـــت.

 دیدنی های شیراز در بهار

سعدیه  :

شیخ مصلح‌الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال‌های ۵۷۱ تا ۶۰۶ هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال‌های ۶۹۰ تا ۶۹۵ درگذشته اســـــت. درباره نام و نام پدر شاعر و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف زیاد اســـــت.

 

سعدی در شیراز پا به هستی نهاد و هنوز کودکی زیاد نبود که پدرش درگذشت. پس از تحصیل مقدمات علوم از شیراز به بغداد رفت و در مدرسه نظامیه به تکمیل دانش خود پرداخت.

وی در نظامیه بغداد که حیاتیترین مرکز علم و دانش آن زمان به حاسب می‌آمد در درس اســـــتادان معروفی چون سهروردی شرکت انجام. سعدی پس از این دوره به حجاز، شام و سوریه رفت و در آخر راهی سفر حج انجام گرفت.

دیدنی های شیراز در بهار