جایی که گوگل فیلتر اســـــت اما مک‌دونالد سرپناهی می‌شود برای بی‌خانمان‌ها • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

به نقل فارویت نیوز از ایلنا، شاید نخستین چیزی که در جمهوری خلق چین که توسط یک نظام سیاسی کمونیستی اداره می‌شود، توجه شما را جلب می‌کند؛ وجود فروشگاه‌های متعدد برندهای غربی و آمریکایی پوشاک، مواد غذایی و لوازم آرایش در مگامال‌های متعدد این کشور و مخصوصا پایتخت آن اســـــت. حال‌ آنکه اینترنت جهانی هنوز نتوانسته از بلندای دیوار چین عبور کند و حتی سایت‌هایی مثل گوگل برای اســـــتفاده نیاز به فیلترشکن دارند. با این‌حال شما به آسودهی فروشگاه‌‌های مک‌دونالد، اســـــتارباکس، اپل اســـــتور، زارا، اچ. اند.‌ام و … را در پکن می‌بینید. این تناقض وقتی جالب‌تر می‌شود که فروشگاهی مانند مک دونالد سرپناهی می‌شود برای بی‌خانمان‌ها و متدکیان چینی که شب را زیر سقف این نمادِ امپریالیسم سر می‌کنند تا از باران‌های بعضا تعداد روزه چین در امان بمانند.

3

20

24

این مکان در پکن و در خیابان‌های شلوع پایخت پرجمعیت‌ترین کشور جهان یک ماشین ساخت چین نمی‌بیند. این مکان همه از اتومبیل‌های ساخت کارخانه‌های بزرگ اتومبیل‌سازی اســـــتفاده می‌کنند. در مورد موبایل یا موبایل هم گوشی‌های اَپِل دستِ بالا را دارند و نزدیک به ۸۵ درصد از چینی‌ها از گوشی‌هایی با مارک اپل آمریکایی روز را به شب می‌رسانند.

1

اصولا چینی‌ها به شب‌گردی علاقه خاصی دارند. افزایش منطقهوندان پکن گاه تا صبح در خیابان‌ها، پارک‌ها، میادین و معابد قدم می‌خانومند. یکی از این میادینِ حیاتی؛ میدان تیان ان من چین اســـــت. این میدان با تصویر بزرگی از مائو و سکوی سنگی که خاکستر مومیایی انجام گرفته‌ی رهبر چین معاصر در آن نگهداری می‌شود، میعادگاه زیادی از خانواده‌ها و جهانگردان و گردشگرانی‌ست که به پکن وارد انجام گرفته‌اند. تیان ان من یک مکان ملی‌ست که عموما مملو از جمعیت مشتاق به ارزش‌های مائوئیسم اســـــت.

13

قیمت در بازار چین و ازجمله در مرکز فروش سیلک؛ هرگز نرخ ثابتی ندارد و شما باید برای تهیه‌ی کالایی به قیمت موردنظر به اصطلاح حسابی چانه بخانومید تا درنهایت با فروشنده به توافق برسید. این کاهش قیمت یا تخفیف گاه به ۵۰۰ یوآن چین معادل ۳۰۰هزار تومان خودمان و شاید افزایش هم برسد. بسته به قدرت شما در چانه‌خانومی و انعطاف‌پذیری فروشنده می‌توانید شانس خود را برای هرچه ارزان خریدن کالای موردنظرتان آزمایش کنید.

جالب آنکه تعداد توریست‌هایی ایرانی که به فروشگاه‌های پکن مدام سر می‌خانومند، آن‌قدر قابل توجه هست که چینی‌ها را ترغیب به یاد گرفتن زبان فارسی انجامه اســـــت به گونه‌ای که باوجود آنکه چشم‌بادامی‌ها تلاش می‌کنند تا تنها از زبان چینی در برخورد با گردشگران حتی اروپایی و آمریکایی اســـــتفاده کنند و تمایلی به یادگیری زبان انگلیسی ندارند اما بخش قابل توجهی از پایتخت‌نشیننان کلمات فارسی را با لهجه عجیب چینی به نیکوی در مکالمات خود مورد اســـــتفاده قرار می‌دهند. که این امر به ایرانیانی که روز به روز بر شمارشان در بازارهای چین افزوده می‌شود، کمک زیادی می‌کند تا در هنگام خرید بتوانند با فروشندگان چینی به فارسی صحبت کنند. عباراتی مثل «تو تعداد میگی»، «خیلی کم انجامی» و … نقل زبان فروشنده‌های چینی‌ست.

10

7

8

یکی از عادت‌های نیکو چینی‌ها کتابخوانی‌ست. پکن تعداد کتابفروشی و کافه کتاب تعداد طبقه دارد که معمولا زیاد شلوغ هستند، چون خواندن کتاب در این کتابفروشی‌ها رایگان اســـــت و افراد بعضا با فلاسک چای در کنار خود روی زمین نشسته‌ و مشغول خواندن کتاب‌هایی می‌شوند که از قفسه‌ها برداشته‌اند.

کافه کتاب حیاتی پکن؛ «کرم کتاب» نام دارد که تا دیروقت میزبان جوانان و نوجوانانی اســـــت که بر خلاف دیگر هم‌وطنان خود، گاردی در مقابل خواندن و نوشتن و صحبت انجامن به انگلیسی ندارند. هر هفته تعدادین و تعداد نشست تخصصی ادبی و فرهنگی و هنری در این کافه؛ عمدتا توسط یک خانوم و آقا آمریکایی؛ برگزار می‌شود و جوانان چینی برای دو تا سه تایم به دقت و بدون اینکه مشغول گیم با گوشی‌های همراه خود بوده یا در رفت و آمد مدام به سالن یا خارج از آن باشند، در نشست شرکت انجامه و به نقل کردرانی‌ها گوش می‌کنند.

18

21

15

احتمالا زیاد این جمله را شنیده‌اید که چینی‌ها هر چیزی را که حرکت کند به جز اتومبیل، کشتی و هواپیما می‌خورند. این حرف تا تعداد دهه پیش درست هم بود تا آنجا که خوراک چینی‌ها را انواع جانواران و حشرات و قورباغه و … تشکیل می‌داده اما امروز دست‌کم دیگر در پکن از این سبک غذایی در میان آقام رویدادی نیست. آنها تنها برای حفظ جنبه‌ی توریستی ماجرا در پکن؛ خیابانی را به تعدادی مغازه برای فروش و عرضه‌ی خوراکی‌های عجیب و بعضا تعدادش‌آور اختصاص داده‌اند که اتفاقا تقریبا پایانی توریست‌ها به هر دشواری انجام گرفته با پرس‌وجو درست این خیابان را پیدا می‌کنند تا خوراکی‌های عجیب و غریبش را با چشم خود ببینند، هرتعداد جرات امتحان انجامن آن‌ها را نداشته باشند.

22

23

6

شما در کاهش منطقهی در جهان می‌توانید آن میزان از منطقهوند که روزانه و شبانه در خیابان‌ها در حرکت هستند را شاهد باشید. شمار جمعیت در پکن به حدی اســـــت که هرگز اتومبیل‌ها، دوچرخه‌ها و اتوبوس‌ها  نمی‌توانند آن را جابجا کنند پس بار عمده‌ای از جابجایی جمعیت بر دوش متروهاســـــت.

متروی پکن با وجود داشتن تعداد بالای مسافر؛ یکی از منظم‌ترین خصوط مترو اســـــت که به صورت حتم برای ورود به آن باید مانند زیادی دیگر از مکان‌های عمومی چین از گیت‌های امنیتی عبور انجام و وسایل و کیف‌ها را ازیر گیت گذراند. و  جالب آنکه آمار خودکشی در متروی پکن تقریبا صفر اســـــت. در این راه‌های زیرزمینی که بیست و چهار تایمه قطارها در آن در آمد و انجام گرفت هستند، تقریبا امکان خودکشی به واسطه پرت انجامن خودتان جلوی قطار وجود ندارد دلیلکه سرتاسر راه ریل با شیشه‌ای زیاد مستحکم بسته انجام گرفته و تنها جلوی درب‌ها؛ آنهم وقتی مترو وارد ایستگاه می‌شود؛ دیوار شیشه‌ای اجازه عبور و پیاده یا سوار انجام گرفتن از قطار را به مسافران می‌دهد.

11

12

9

معبدهای حیاتی پکن مانند لاما، کنفسیوس و … جزو مکان‌های متداوم شلوغ و پرازدحام پکن هستند که نشان از اعتقادات سفت و دشوار چینی‌ها به مسایل مذهبی دارد. چشم‌بادامی‌ها تقریبا هر روز به معابد سرمی‌خانومند و دقایقی را با خدایان خود راز و نیاز می‌کنند و بسته به آنکه چه خواســـــته یا حاجتی دارند، در طبقات مختلف عود روشن می‌کنند.

14

19

پکنی که امروز ماوای مگامال‌ها، مک‌دونالدها، فروشگاه‌ها، سینماها، تئاترها، سالن‌های موسیقی و رقص و ورزشگاه‌ها و ساختمان‌های عظیم اداری و آپارتمان‌های کوچک و بزرگ متعلق به ثروتمندان یا فقراســـــت، قدمتی نهایتا ۳۰ ساله دارد. زیادی از جلوه‌های مدرن منطقهی بعد از المپیک ۲۰۰۸ در این منطقه بنا انجام گرفته و به گفته خودشان تا ۳۰ سال پیش پکن افزایش شبیه محله‌های قدیمی چینی بوده که  در فیلم‌های بروس‌لی آن‌ها را دیده‌ایم. محله‌هایی با خیابان‌های تنگ و تو در تو و خانه‌هایی که در هر اتاق آن؛ یک فرخانومد از یک خانواده اجازه و فرصت خانومدگی دارند و جنگ جیرجیرک‌ها و نهایتا شطرنج چینی؛ تنها سرگرمی آن‌ها محسوب می‌انجام گرفته تا شاید دشواری و فقر دوران قطحی را کاهش احساس کنند.

دوستی می‌گفت چینی‌‌ها تاریخ دارند اما فرهنگ ندارند، هرچه هست به نظر می‌رسد خانومدگی در پکن در پارادوکسی میان سنت و مدرنیته و همچین دنیای پر زرق و برق سرمایه‌داری و ارزش‌های مائو جریان دارد. باید دید نسل جدید چین برای این تاریخ کهن فرهنگ هم خواهد ساخت یا خیر؟۱۱۰