تشکیل مجلس ابداًحات و مناظره حامیان و منتقدان شورای‌ عالی سیاســـــت‌گذاری • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

فارویت نیوز: قائم مقام حزب اعتماد ملی در پیامی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی و رفع ریشه‌ای اختلافات و وحدت اصولی ابداًح‌طلبان، پیشنهاد تشکیل مجلس ابداًحات و مناظره کارشناسانه بین حامیان و منتقدان شورای‌عالی را مطرح انجام.

به نقل ایسنا، متن تکمیل  پیام حجت الاسلام و المسلمین رسول منتجب نیا به شرح زیر اســـــت:

دوستان عزیز ابداًح طلب،خواهران و برادران، سلام و درود بر شما

امیدوارم ‌ که همواره موفق و سربلند باشید.

از آن‌جایی که انتقادات این‌جانب به‌روند شکل‌گیری شورای‌عالی سیاســـــتگذاری ابداًح‌طلبان و شیوه تصمیم‌گیری در آن در تعداد مصاحبه مطبوعاتی اخیر، نقل مجالس و محافل انجام گرفته و مورد نقد و بررسی و موافقت و مخالفت قرار گرفته که خود جای خوشحالی اســـــت، ضروری دانستم تذکّراتی را ارائه و دو پیشنهاد اساسی را برای اطّلاع و اقدام عزیزان تقدیم کنم.

۱. اگر چه لحن، ادبیات و تحلیل‌های برخی منتقدان نقل کردان این‌جانب‌ در رسانه‌ها و جلسات، تا حدّی گخانومده، غیرمنصفانه و بعضا کینه ورزانه اســـــت ولیکن اســـــتدعای من از پاسخگویان و هواداران این اســـــت که هرگز مقابله به‌مثل نکنند و حریم بزرگان و صاحب‌نظران را محترم بشمارند.

۲. این‌جانب صرفا از سر دل‌سوزی و پیشگیری از خطری بزرگ و خانمان‌سوز که کیان ابداًحات را دنبال گرفته اســـــت و برای آن‌که انسان‌های حقیقت‌جو و منصف امروز و آیندگان، سرخانومش و نفرین خود را در خصوص زدن‌ چوب حراج به‌تفکر ابداًح‌طلبی نثار همگان‌ نکنند و حداقل مخالفان‌ بدعت‌های‌ بزرگ و انحرافات عمیق در جریان ابداًح‌طلبی‌ را اســـــتثنا کنند و دوراندیشی و حق‌طلبی آنان را در برابر دوستان زیاد عزیز و محبوبی که به‌نوعی از این لغزش‌ها حمایت می‌کنند، دلیلغ راه خود قرار دهند، پس از حدود سه سال تلاش بی‌نتیجه در جلسات عمومی، نامه‌نگاری محرمانه و انتقاد در جلسات خصوصی که به صورت حتم همواره نقدها و پیشنهادات این‌جانب در مقام نظرمورد تایید بزرگان بوده، ولی متاسفانه در مقام عمل رویدادی از تأییدات در مقام نظر نانجام گرفته اســـــت، ناچار به بیان علنی و رسانه‌ای دیدگاه‌های خود انجام گرفتم.

۳. کیست که نداند افرادی چون این‌جانب از سال ۱۳۴۱ تا کنون بر پایه باور و شناخت و ایمان عمیق  انواع ستمگری‌، انحصارطلبی، فردگرایی و حق‌کشی مبارزه و انواع پیامدهای آن از قبیل خانومدان، تبعید، محکومیت به‌اعدام، توطئه ترور و تهمت، افترا، هتک حیثیت و انگ‌هایی متضاد چون ارتجاع، سنت‌گرایی و روشنفکری و … را تحمل انجامه‌ایم. البتّه در آن زمان‌ها زیادی از تئوریسین‌های خودخوانده، پرحرف و پرادّعای امروز یا به‌دنیا نیامده بودند و یا با دوستان خود در دبستان گیم می‌انجامند.

۴. عزیزان من، ابداًح‌طلبی از منظر ما به‌معنای «صداقت، راســـــتی، پاک‌دستی، تقوا، دل‌سوزی، فداکاری، آزادمنشی و احترام به‌انسان‌ها، ایمان به‌مبانی دینی و ملّی و دفاع از انقلاب و نظام اسلامی و پرهیز از دروغ، کینه‌توزی، شانتاژ، انحصارطلبی، فردپرستی، تملّق و چاپلوسی، ساختارشکنی و…» اســـــت و همه ما ابداًح‌طلبان پیش از ابداًح دیگران باید خومان به‌این فضایل متخلّق و مزیّن باشیم.

۵. این‌جانب احساس می‌کنم که در برابر «کاسبان فتنه و ولایت و تحریم» و «دلواپسان»، محفلی در قالب «کاسبان ابداًحات» توسط جمعی تازه از راه‌رسیده و پرادّعا شکل گرفته و اساس ابداًحات رفته رفته توسط این محفل در معرض انحراف قرار گرفته اســـــت. این محفل، حیثیّت و آبروی چهره‌های اصیل و محبوب کشور و ابداًحات را وجه المصالحه منافع خود قرار می‌دهد و ما هم چون مادران و پدران دل‌سوز حساس در برابر بعضی دایه‌های تازه به‌دوران رسیده ابداًحات در خصوص فرخانومد خود به‌انجام گرفتّت احساس مسؤولیت و گاه سکوت می‌کنیم و گاهی هم بناچار نقل کردانی اندک می‌گوییم.

۶. ابداًح‌طلبان واقعی و اصیل، خود را خدمتگزار آقام، مدافع انقلاب و جمهوری اسلامی می‌دانند و به‌هیچ فرد و گروهی اجازه نمی‌دهند انقلاب و نظام و ابداًحات را مصادره کنند و به‌انحصار خود در آورند و یا خود را مفسّر و محور ابداًحات بدانند.

۷. ما به‌این باور رسیده‌ایم که جریان نوظهور شورای سیاســـــتگذاری که هنوز عمر آن به‌سه سال نمی‌رسد صرفا به‌منظور رفع اختلافاتی که برخی دوستان به‌وجود آوردند شکل گرفت و ما هم با همین دنبال و صرفا به‌عنوان امری موقّت و تعدادماهه آن را پذیرفتیم و علی‌رغم میل قلبی به‌خاطر حفظ وحدت آن را تحمّل انجامیم و حتّی برای مدیریت و سازمان آن نهایت تلاش خود را به‌کار بردیم و لیکن انتظار داشتیم این سازمان غیرقانونی، نامأنوس و خلاف رویه رایج تحزب و عقلانیت در جهان امروز و مغایر با روح آزادگی و ابداًح‌طلبی پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی و رویدادگان برچیده شود و همچون ۳۶ سال گذشته احزاب قانونی و فراگیر، مدیریت و هدایت سیاسی کشور را عهده‌دار شوند تا هم دموکراسی و ابداًحات مفهوم پیدا کند و هم به‌سمت توسعه سیاسی پیش برویم. اما متأسفانه برخی دوستان با انگیزه‌های متفاوت در صددند این ساختار غیردموکراتیک و ناعادلانه را برای متداوم نهادینه کنند و عجیب‌تر آن‌که در همین حال شعار ابداًح‌طلبی و دموکراسی و ضدانحصار می‌دهند!

گویی این افراد که در انتخابات سال ۸۴ بعد از مدت‌ها شعارهای فضایی علیه حکم حکومتی برای نیل به‌قدرت با دخیل بستن به‌جناب آقا حدادعادل، متوسل به‌حکم حکومتی انجام گرفتند، این بار می‌خواهند با این رفتارهای محفلی خود رسما اعلام کنند که از همه شعارهای خود مانند ضرورت توسعه سیاسی و جامعه مدنی توبه انجامه و به‌رفتارهای محفلی جریان رقیب دخیل بسته‌اند!

پیشنهاد این‌جانب برای عبور از این عقبه خطرناک این اســـــت که مجلسی با حضور ابداًح‌طلبان سراسر کشور به صورت حتم نه گزینشی، بلکه از سلایق و احزاب مختلف به‌طور مساوی در مرکز تشکیل و دیدگاه‌های گوناگون مستدلا مطرح شود و در صورت لزوم پس از طرح نظرات، رأی‌گیری به‌عمل آید؛ نظیر پیشنهاد شیخ ابداًحات پس از اقدام نامعقول برخی از بزرگان ابداًح‌طلب و زمینه‌سازی پیروزی جریان مقابل در سال ۸۴ که متأسفانه با کارشکنی برخی با بهانه‌هایی چون اکنون زمان معقول نیست به‌محاق رفت!

یا این‌که مناظراتی تخصصی و کارشناسانه بین نمایندگان دو دیدگاه با حضور شخصیت‌ها، احزاب و گروه‌های ابداًح‌طلب برگزار و پس از ارائه نظرات طرفین آن هم بدون توسل به‌اتهام خانومی، شانتاژ و صرفا با ارائه مستندات مسلم و اقامه برهان و با دریافت نظرات ابداًح‌طلبان کشور در این زمینه تصمیم گیری شود و برای همه ابداًح‌طلبان کشور ارزش و کرامت و نقش و تأثیر منظور و بساط منطقهوند درجه یک و دو و … حداقل در میان ابداًح‌طلبان جمع گردد.

در پایان مجدّدا از دوستان صاحب‌نظر، اصحاب رسانه و گروه‌های مجازی می‌خواهم ضمن ارائه دیدگاه‌های خود از هر گونه تخریب، افشاگری و توهین حتّی تحت عنوان مقابله به‌مثل پرهیز کنند تا همراه با پیشگیری از انحرافات و صیانت کیان ابداًحات، وحدت و انسجام ابداًح‌طلبان خدشه دار نشود.

و سلام علیکم و رحمة الله و برکاتهبرادر کوچک شما رسول منتجب‌نیا

۱۱۰