بنیانگذار «منطق فازی» درگذشت • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶

بنیانگذار «منطق فازی» درگذشت

دسته بندی : تکنولوژی تاریخ : شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶

فارویت نیوز: بنیانگذار منطق فازی و دانش‌آموخته دانشگاه پایتخت و اســـــتاد دانشگاه برکلی امروز دار فانی را وداع گفت.

به نقل ایسنا، پروفسور لطفی‌زاده، دانش‌آموخته دانشگاه پایتخت با درجه اســـــتاد پایانی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، باخانومشسته انجام گرفت. وی تحصیلات عالی خود را از دانشکده فنی دانشگاه پایتخت آغاز انجام و در سال ۱۳۲۱ دانش‌آموخته این دانشگاه انجام گرفت. سپس به آمریکا مهاجرت انجام و در دانشگاه‌های این کشور فوق لیسانس و دکترای خود را کسب انجام و به تدریس پرداخت.

دانشگاه پایتخت در اسفند سال ۱۳۹۴ به پاس خدمات علمی پروفسور لطفی زاده، به این دانش آموخته پیشین خود دکترای افتخاری اعطا و از سردیس وی رونمایی انجام. از دانشگاه‌های مختلف جهان ده‌ها دکترای افتخاری به پروفسور لطفی زاده اعطا انجام گرفته اســـــت.

رونمایی از سردیس پروفسور لطفی زاده در دانشگاه پایتخت

لطفعلی عسکرزاده مشهور به لطفی زاده یا لطفی ع زاده، بنیانگذار منطق فازی و اســـــتاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا اســـــت. وی در سال ۱۲۹۹ شمسی برابر با ۱۹۲۱ میلادی در باکو متولد انجام گرفت. پدر او یک روخانومامه‌نگار ایرانی و مادرش یک پزشک روس بود. او در ۱۰ سالگی همراه با خانواده به خانه پدری مراجعت انجامه و در پایتخت ساکن انجام گرفت.

لطفی‌زاده تحصیلات متوسطه را در کالج البرز (دبیرستان البرز فعلی) به پایان رساند و با کسب رتبه دوم در کنکور سراسری در رشته برق و الکترونیک دانشگاه پایتخت پذیرفته انجام گرفت و در سال ۱۳۲۰ با مدرک لیسانس از آن دانشگاه فارغ‌التحصیل انجام گرفت.

وی سپس دوره فوق لیسانس مهندسی برق را در انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT) آمریکا شروع انجامه و در نهایت در سال ۱۳۲۷، مدرک دکتری خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت انجام. پس از آن در همان دانشگاه تحقیقات خود را در زمینه نظریه سیستم‌ها آغاز انجام و سپس در سال ۱۳۳۴ به عنوان پژوهشگر به مرکز مطالعات پیشرفته «پرینستون» دعوت انجام گرفت.

پروفسور لطفی‌زاده در سال ۱۳۳۵ کار پایان وقت خود را با سمت اســـــتادی در دانشکده مهندسی برق دانشگاه «برکلی» آغاز انجام و در فاصله سال‌های ۱۳۴۶-۱۳۴۱ ریاســـــت این دانشکده را برعهده داشت.

تا سال ۱۳۴۳ تحقیقات پروفسور لطفی‌زاده عموما در زمینه تئوری سیستم‌ها و تجزیه و تحلیل تئوری تصمیمات بود. در آن سال، وی تئوری منطق فازی را پایه‌گذاری انجام و سپس در زمینه کاربردهای این تئوری در هوش مصنوعی، زبان‌شناسی، منطق، تئوری تصمیمات، تئوری کنترل، سیستم‌های رویداده و شبکه‌های اعصاب به تحقیقات گسترده‌ای پرداخت.

تحقیقات پروفسور لطفی‌زاده در زمینه منطق فازی در بخش‌های گوناگون طراحی نرم‌افزار و دشوار‌افزار و محاسبات کامپیوتری بر مبنای کلمات، تئوری شعور کامپیوتر، در درک زبان طبیعی و صنایع سبک و سنگین متمرکز انجام گرفته بود.

پروفسور لطفی‌زاده به عنوان کاشف و مبتکر «منطق فازی» منطقهت جهانی دارد. وی که در جهان علم به «پروفسور زاده» معروف اســـــت، طی یک مقاله علمی کلاسیک که در سال ۱۳۴۳ به چاپ رسید، مفهوم مجموعه فازی را که مبتنی بر تئوری تجزیه و تحلیل سیستم‌های پیچیده اســـــت، بر اساس زبان طبیعی معرفی انجام.

پس از معرفی تئوری فازی، زیاد از ۱۱۱ هزار مقاله علمی توسط دانشمندان جهان درباره منطق فازی و کاربردهای گسترده آن در نشریات علمی منتشر انجام گرفته و در حدود هزار درخواســـــت ثبت اختراع در این زمینه در ژاپن و سایر کشورهای مختلف جهان به عمل آمده اســـــت.

وی موفق به دریافت ۹ مدال علمی انجام گرفت که ۵ مدال به معقولت‌های گوناگون توسط انستیتوی مهندسی برق و الکترونیک آمریکا و ۴ مدال دیگر توسط انستیتو مهندسی مکانیک آمریکا، انجمن علوم مهندسی آمریکا، آکادمی علوم جمهوری چک و انجمن بین‌المللی سیستم‌های هوشمند به وی اهدا انجام گرفته اســـــت.

لطفی‌زاده موفق به دریافت ۱۴ جایزه علمی انجام گرفت که از آن جمله می‌توان به جایزه اهدایی بنیاد معروف هوندای ژاپن اشاره انجام.

پروفسور لطفی‌زاده، عضو هیات مشورتی مرکز فازی آلمان، عضو هیات مشورتی مرکز تحقیقات فازی دانشگاه تگزاس، عضو کمیته مشورتی مرکز تعلیم و تحقیقات سیستم‌های فازی و هوش مصنوعی رومانی، عضو هیات مشورتی موسسه بین‌المللی مطالعات سیستم‌ها، عضو هیات مدیره انجمن بین‌المللی شبکه‌های اعصاب بوده اســـــت.

۱۱۰