بازتاب رویداد تلخ درگذشت نابغه ایرانی در رسانه‌های خارجی • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶

فارویت نیوز: مریم میرزاخانی تنها خانوم دارنده جایزه فیلدز یا همان نوبل ریاضیات در تاریخ اســـــت که متاسفانه امروز (شنبه، ۲۴ تیر) رویداد درگذشتش پس از ۴ سال مبارزه با سرطان همه را متاثر انجام.

به گزارش ایسنا، زیادی از رسانه‌های خارجی به این رویداد واکنش نشان داده‌اند و با توجه به این که این بانوی نخبه از شخصیت علمی برجسته‌ای برخوردار بود، رویداد درگذشت وی بازتابی جهانی داشته اســـــت. در این گزارش به بازتاب این رویداد در رسانه‌های خارجی می‌پردازیم.

میزان واکنش‌ها به درگذشت مریم میرزاخانی به قدری زیاد بود که نام وی به یکی از ۱۰ موضوع حیاتی توییتر در سراسر جهان بدل انجام گرفت.

پروفسور میرزاخانی در سالیان اخیر به عنوان اســـــتاد ریاضیات در دانشگاه اســـــتنفورد آمریکا به تدریس مشغول بود. به همین معقولت وب‌سایت دانشگاه اســـــتنفورد نسبت به این موضوع این گونه واکنش نشان داد: مریم میرزاخانی ریاضیدان دانشگاه اســـــتنفورد و دارنده مدال فیلدز درگذشت. وی پس از مبارزه‌ای طولانی با بیماری سرطان، امروز در ۴۰ سالگی درگذشت.

میرزاخانی که افتخار تصاحب عالی‌ترین جایزه ریاضیات را در کارنامه داشت، به‌طور خلاصه با مطالعه پیچیدگی‌های هندسی و دینامیکی سطوح منحنی سر و کار داشت. توفیقات وی در این مباحث موجب پیشرفت‌های فراوانی در علوم دیگر نظیر فیزیک و مکانیک کوانتومی و علومی جدا از ریاضیات می‌شود. میرزاخانی در مواجهه با مشکلات بلندپرواز، متعهد و نترس بود.

شبکه رویدادی بی‌بی‌سی هم با اعلام رویداد درگذشت این نابغه ریاضی، این گونه واکنش نشان داد: پروفسور میرزاخانی به عنوان نخستین و تنها خانومی که تا به حال موفق به دریافت جایزه فیلدز انجام گرفته اســـــت، برای ریاضیدانان خانوم جوان یک الگو و الهام‌بخش اســـــت. این نابغه ایرانی در دانشگاه اســـــتنفورد تدریس می‌انجام و با یک دانشمند اهل کشور چک به نام “یان وندراک” ازدواج انجامه بود که حاصل این ازدواج دختری به نام آناهیتا اســـــت.

مارک تسیر لاوین، رییس دانشگاه اســـــتنفورد، پروفسور میرزاخانی را این گونه توصیف می‌کند: او یک ریاضیدان نظریه‌پرداز درخشان و در عین حال متواضع بود که جوایز را فقط به این دلیل دریافت می‌انجام تا برای دیگر خانومان الهام‌بخش باانجام گرفت تا راه وی را در پیش بگیرند. مریم خیلی زود از میان ما رفت اما تاثیر وی روی هزاران خانومی که میرزاخانی منبع الهام‌شان برای در پیش گرفتن راه علم بوده، خانومده خواهد بود.

وی افزود: سهم او به عنوان یک دانشمند و نقش اساسی وی حیاتی و پایدار اســـــت و جای او در این‌جا، دانشگاه اســـــتنفورد و در سراسر دنیا، عزیز و خالی خواهد بود.

“غم و اندوه ناشی از درگذشت مریم میرزاخانی، نخستین خانوم ریاضیدان دارنده مدال فیلدز که در ۴۰ سالگی درگذشت.” تلگراف نیز با چنین تیتری به درگذشت این بانوی نخبه ایرانی واکنش نشان داد.

تلگراف نوشت: میرزاخانی در کودکی آرزوی نویسنده انجام گرفتن را در سر می‌پرورانده، اما موفقیت‌های وی در ریاضی موجب انجام گرفت تا این راه را ادامه دهد و تبدیل به ریاضیدانی شود که مدال فیلدز را تصاحب می‌کند.

دیلی میل نیز در مطلبی تحت عنوان نابغه ریاضیات، مریم میرزاخانی در ۴۰ سالگی درگذشت، به شرح ماوقع پرداخت.

دیلی میل نوشت: این ریاضیدان در طول فعالیت حرفه‌ای خود صاحب تعدادین و تعداد افتخار انجام گرفت، از جمله مدال فیلدز که عالی‌ترین جایزه در دنیای ریاضی اســـــت. وی دچار سرطان بود که اخیرا با وسعت یافتن به مغز اســـــتخوان وی سرایت انجامه بود. درگذشت این نابغه موجی از اندوه در جوامع علمی به راه انداخته اســـــت.

سی‌ان‌ان هم با اعلام این‌که “نابغه ایرانی ریاضیات درگذشت”، این رویداد را پوشش داد و نوشت: میرزاخانی بر اثر پیشروی سرطان اخیرا در بیمارستان بستری انجام گرفته بود و پس از تعداد سال مبارزه با این بیماری مهلک، سرانجام تسلیم انجام گرفت.

وی علاوه بر تصاحب جایزه فیلدز دو بار نیز موفق به کسب مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ انجام گرفته بود و در سن ۳۱ سالگی به عنوان اســـــتاد دانشگاه اســـــتنفورد شناخته انجام گرفت.

پایگاه ایندیپندنت نیز نوشت: خانوم ریاضیدان نابغه که در مطالعه روی اشکال هندسی انتزاعی پیشگام بود، در سن ۴۰ سالگی درگذشت. این پروفسور ایرانی در سال ۲۰۱۴ جایزه فیلدز که مشهور به نوبل ریاضیات اســـــت را، کسب انجام و با مطالعه روی دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای مدولی به منطقهت جهانی رسید. وی به آهسته و با دقت کار انجامن و اندازه‌گیری‌های هندسی دقیقش، شناخته می‌انجام گرفت.

ای‌بی‌سی نیوز هم با عنوان درگذشت مریم میرزاخانی دارنده مدال فیلدز در سن ۴۰ سالگی، نسبت به این رویداد واکنش نشان داد و نوشت: میرزاخانی، اســـــتاد دانشگاه اســـــتنفورد امروز در یکی از بیمارستان‌های آمریکا بر اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت و دانشگاه نام بیمارستان را عنوان نانجامه اســـــت. از وی یک دختر به جا مانده اســـــت که وجود شوهر و دخترش بود که او را در ۴ سال مبارزه با سرطان سر پا نگه داشت.

رویدادگزاری‌ها و پایگاه‌های زیاد دیگری هم نسبت به این رویداد واکنش داشتند که عبارتند از: لوموند فرانسه، وایر هند، ان‌پی‌آر، هندو، نیوزویک، سی‌بی‌اس، العربی، زی‌نیوز، آرمن پرس، نیجریا تودی، ورلد نیوز، واشنگتن پست، پاکستان تودی، ساینس مگ، فیزیکس برکلی و غیره.۱۱۰