اســـــتقبال از تعاملات رو به گسترش پایتخت و آنکارا در ماه‌های اخیر • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

به نقل فارویت نیوز از ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه با وی، ضمن تبریک عید سعید قربان به دولت و ملت این کشور، گفت: اراده دولت دوازدهم بر توسعه روابط صمیمانه و نزدیک با ترکیه به عنوان کشور دوست و همسایه ایران اســـــت.

رییس جمهور با اســـــتقبال از تعاملات رو به گسترش ایران و ترکیه در ماه‌های اخیر، اظهار داشت: با اراده و تلاش مسوولان دو کشور و تشکیل شورای عالی همکاری‌های ایران و ترکیه، شاهد تغییرات اساسی و تحرک در معقولات فی‌ما بین بوده و می‌توانیم همکاری‌های دو کشور را برای تسریع در توسعه روابط گسترش دهیم.

روحانی با اشاره به ضرورت تقویت همکاری‌ها و رایخانومی‌های ایران و ترکیه در راســـــتای حل و فصل مسایل و مشکلات ناحیه‌ای، خاطر نشان انجام: امروز شرایط حساس ناحیه به گونه‌ای اســـــت که دو کشور باید زیاد از گذشته برای ایجاد ثبات و امنیت در ناحیه همکاری کنند.

رییس جمهور با بیان اینکه متأسفانه هنوز در برخی از کشورهای ناحیه بی‌ثباتی و درگیری وجود داشته و آقام آرامش و ثبات ندارند، گفت: زیاد علاقمند بودیم تا همه ملت‌های ناحیه بتوانند از برکات عید قربان بهره‌مند شوند.

روحانی با بیان اینکه امروز برخی از قدرت‌ها در حال اعمال تمایلات خود در ناحیه به ضرر ملت‌ها هستند، افزود: ایران برخی تمایلات تجزیه‌طلبان و مشکلاتی که در ناحیه خلیج فارس به وجود آمده اســـــت را هرگز به نفع صلح و ثبات ناحیه نمی‌داند.

رییس جمهور با اشاره به اینکه هنوز امنیت تکمیل در عراق و سوریه برقرار نانجام گرفته اســـــت، اظهار داشت: ایران و ترکیه به عنوان دو قدرت بزرگ ناحیه‌ای، باید امروز زیاد از گذشته در راســـــتای ثبات و امنیت ناحیه نقش‌آفرینی کنند.

روحانی همچنین ضمن ابراز تأسف از حوادث به وقوع پیوسته در میانمار علیه مسلمانان گفت: جمهوری اسلامی ایران ظلم به مسلمانان را در هیچ کجای جهان نپذیرفته و آن را محکوم می‌کند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی ضمن تبریک عید قربان و شروع به کار دولت دوازدهم به ملت ایران، اظهار داشت: مطمئن هستم که روابط و همکاری‌های ایران و ترکیه در دولت جدید بهتر از گذشته ادامه خواهد یافت.

رییس جمهور ترکیه تشکیل شورای عالی همکاری‌های ایران و ترکیه و نیز دیدارها و روابط مسوولان دو کشور را در توسعه و تقویت همه جانبه معقولات پایتخت – آنکارا مثبت دانست و گفت: اراده ترکیه بر توسعه روابط و معقولات سیاسی و اقتصادی با ایران اســـــت.

اردوغان ضمن ابراز تأسف از ظلم به مسلمانان در میانمار، همبستگی ایران و ترکیه را در حل مسایل ناحیه‌ای ضروری دانست و خاطر نشان انجام: تقویت و تحکیم همکاری‌ها و همبستگی دو کشور برای رفع مشکلات در ناحیه زیاد حیاتی و ارزشمند اســـــت.۱۱۰