اســـــتراتژی ۳جانبه‌ای که اروپا برای حفظ برجام تدارک دیده اســـــت • فارویت

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷

کشورهای اروپایی اســـــتراتژی ۳ جانبه‌ای را برای حفظ برجام در صورت خارج‌انجام گرفتن آمریکا تدارک دیده‌اند.

 

 کشورهای اروپایی درپی نگرانی از عدم تایید توافق هسته‌ای ایران از سوی «دونالد ترامپ» ‌مدیر جمهور آمریکا، برای تهیه بسته‌ای از اقدامات مشترک را برای حفظ برجام گردهم آمدند.

استراتژی ۳جانبه‌ای که اروپا برای حفظ برجام تدارک دیده است

این بسته ۳ جانبه شامل یک بیانیه محکم از سوی قدرت‌های اروپایی در حمایت از برجام، لابی با کنگره آمریکا و همچنین وارد انجامن فشار افزایش بر ایران می‌شود.

به نوشته رویدادگزاری «رویترز» تحت این اســـــتراتژی ۳ جانبه، ابتدا سه کشور آلمان، انگلیس و فرانسه با صدور بیانیه مشترک، تعهدشان به توافق هسته‌ای ایران را مجددا اعلام می‌کنند.

دوم، اقدامات خود برای لابی با کنگره جهت ممانعت از هرگونه اقدام عجولانه (و بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران) دو برابر می‌کنند.

سپس اقداماتی را برای فشار آوردن روی پلن موشکی ایران و فعالیت‌های ثبات‌زدایش پیشنهاد می‌کنند.

در این گام سوم، کشورهای اروپایی امیدوارند بتوانند پلی را به واشنگتن برای حفظ برجام ایجاد کنند اما آلمان معتقد اســـــت که فشار زیاد به ایران نیز مانند راه رفتن روی یک طناب اســـــت که با فشار زیاد از حد احتمال پاره انجام گرفتن دارد.

منابع دیپلماتیک می‌گویند این بسته اقدامی هنوز در دست بررسی اســـــت و به بروکسل ارائه نانجام گرفته اســـــت.

ترامپ فردا (پنجشنبه) درباره پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نقل کردرانی خواهد انجام و اگر این مسئله را تایید نکند و بررسی این مسئله را به کنگره بفرستد، قانونگذاران آمریکایی ۶۰ روز فرصت خواهند داشت که درباره بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تصمیم بگیرند.

۱۱۰